(bez bonitace)
DKK - A/A
DLK - 0/0
DM - DM/DM
DW - N/DW
Jako poslední přišla na svět malá Royenka. Jelikož jsem z předporodního rentgenu měla jistotu, že se v Girči skrývá 7 štěňat, mohly jsme si i s unavenou matkou po narození tohoto krtečka konečně oddechnout.
Roya byla jako malá poměrně nevýrazná fenečka a hlavně hodně soběstačná. Ráda trávila čas zkoumáním zahrady po své ose, zatím co sourozenci si cuchali chmýříčko, a ze začátku nevypadala moc ani na jednoho rodiče.
Asi nejlépe však byla známá jako „zpěváček 2“, neboť velmi ráda držela s Fenrim basu ve zvukových projevech. To jsme si uvědomili hlavně potom, co Fenri odjel do nového domova a Royu s námi čekaly další dva dny, a živě si pamatuji, jak se nám trochu ulevilo se slovy „Uf, Fenri je ve světě, konečně se vyspíme“, načež nás ze štěněcího výběhu vyvedla Roya velmi rychle z omylu.
Dlouhou dobu jsem si nebyla jistá ani její barvou. Narodila se tmavá, potom trpchu zesvětlala, ale ani v jednom ze svých barevných provedení nebyla ani špetka náznaku toho, kolik pigmentu do ní otec vlastně uložil. Jakmile si ji majitelka odvezla domů, začala se po ní šířit černá jak uhel. Nejprve ztmavla maska, takže vypadala jako mýval z Aliexpressu, a krátce na to následovalo celé tělo, dokud se nevybarvila do věrné kopie Yukona.
Kopií svého táty ale nezůstala jen u barvy. Byl asi týden, kdy mi hrozně připomínala Girču ve stejném věku. Pak přišel další týden zase vypadala úplně jinak… A s věkem se z ní fení Yukon. Má samozřejmě jemnější rysy a díky matce i lépe tvarovanou hlavu, ale jejich podobnost je nepopřitelná.
Roya vyrostla v pořádnou raubířku. Je milá a přítulná, ale s mladším synem majitelky, kterého má spíš za svého sourozence, umí pořádně řádit. Zároveň je to taková hodně volná duše a byť není pochyb o tom, že svoje lidi nade vše miluje, umí je milovat i s patřičnou vzdáleností, ve své vlastní komfortní zóně.
Vzhledem k povaze celého vrhu je pro mne Roya srdeční záležitostí nejen z důvodu, že dostala nadělený žlutý oboječek, nebo že chvíli vypadala jako štěňátková Girunka, ale taky protože je to jediné žijící nemocné štěně z vrhu. Rozhodnutí to bylo složité na všech stranách, jak pro mne, tak pro její majitelku. Svým způsobem naštěstí je to ale fakt, který obě víme hned od začátku a tím pádem tomu můžeme přizpůsobit celý zbytek Royina života a není z toho děsivé překvapení v pozdějším věku. Věřím, že o to víc je každý den pro obě holky darem, což je úzce spjaté s jejím jménem, které v perštině znamená krásný sen, dar, nebo předtucha.
A Aria? Aria je italsky vzduch a bez aria se přeci nedá žít.
Vídali jsme toto plemeno ve vesnici, kde bydlí moji rodiče, obdivovali jsme jeho krásu. Toník [syn] věděl, že až jednou bude mít svého psa chtěl by tohoto. Mě osobně lákala jeho divokost, a tak nějak větší propojení s přírodou. A bylo pro mne jakousi výzvou. Proto jsme nezávazně navštívili chovatelskou stanici S Divokou krví, kde měli aktuálně štěňátka. Chtěli jsme se s touto rasou blíže seznámit. Po Terky vyprávění a poznání jejích úžasných holek jsme byli pevně rozhodnuti, že do toho jednou půjdeme. Vůbec jsme nečekali, že to bude tak brzy.
Osud.
Náročné. Plné přemítání a rozhodování.
Jednoznačně – nový život! Plno radosti, zlobení se. Pestrost, žádná nuda. Bohužel jsem si až tak úplně neužila ty první dny, které se člověku nejvíce zaryjí do paměti, vzhledem k nelibosti a nátlaku mých rodičů. Proto potvrzuji tu zkušenost, že spousta lidí má s tímto plemenem opravdu problém. Strach. Doteď jsou lidé z rodiny, kteří s námi již netráví společný čas. Právě z tohoto důvodu. Jen pro upřesnění – mne to nemrzí! Ale někteří budoucí majitelé mohou narazit na tuto skutečnost.
Roya se uklidnila, už tolik nekouše, neničí věci. Není už problém s čůráním doma. Není už taková neřízená střela:)
Ano bylo. Přečetla jsem spoustu článků, knihu od pana Hartla. Rady a články na stránkách různých chovatelských stanic a návštěva u Terky [Dohnalové, CHS s Divokou krví]
Nejlepší chovatelský servis, který znám.